اخبار منتخب
55,419 بازدید تا کنون صورت گرفته است

نحوه استفاده ایثارگران و فرزندان شهداء از مأموریت آموزشی

فرزندان شهداء بر اساس بند الف ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه و جانباز می توانند تا پایان تحصیلات دانشگاهی خود در هر مقطعی به صورت تمام وقت یا نیمه وقت از مأموریت ‌آموزشی بهرمند گردند.

 آیین نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر (مصوب  ۲۶/۱۲/۱۳۸۸)

ماده ۹ ‏- مقررات حاکم بر مأموریت آموزشی جانبازان در مورد فرزندان شاهد و جانباز نیز لازم الاجراست.

قانون مدیریت خدمات کشوری (مصوب ۱۳۸۶/۰۷/۰۸)

ماده ۶۱ – اعزام کارمندان دستگاههای اجرائی از زمان تصویب این قانون برای طی دوره های آموزشی که منجر به اخذ مدرک دانشگاهی و یا معادل آن می گردد در داخل و خارج از کشور با هزینه دستگاههای مربوطه و استفاده از مأموریت آموزشی ممنوع می باشد.

تبصره – ایثارگران مشمول مقررات خاص خود می باشند.

قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی  (مصوب  ۱۳۷۴/۰۳/۳۱)

ماده ۱۲ – به منظور ارتقای سطح دانش و آمادگی جانبازان جهت تصدی مشاغل مناسب، کلیه دستگاههای مشمول این قانون مکلفند ضمن فراهم ‌آوردن امکانات لازم برای آموزشهای کوتاه مدت، با ادامه تحصیل جانبازانی که در استخدام دارند تا پایان تحصیلات دانشگاهی به صورت مأموریت ‌آموزشی تمام وقت یا نیمه وقت موافقت نمایند. جانبازان یاد شده از کلیه حقوق و مزایای مربوط بهره‌مند خواهند شد. نحوه اجرای این ماده به موجب‌ آئین‌نامه‌ای خواهد بود که بنا به پیشنهاد مشترک بنیاد با موافقت ولی فقیه یا نماینده ماذون از طرف ایشان سازمان امور اداری و استخدامی کشور، ‌وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و وزارت کار و امور اجتماعی به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

۸۳ نظر

 1. با سلام احتراما اینجانب از کارکنان رسمی یکی از دانشگاهها هستم که سابقه ی ۹ماه حظور در جبهه را داریم ودر حال ادامه تحصیل در مقطع دکترا می باشم ایا می توانم از ماموریت تحصیلی استفاده کنم ؟

  • با سلام
   خیر نمیتوانی. ادامه تحصیل و ماموریت آموزشی با پرداخت جقوق و مزایا فقط برای شخص جانباز وفرزند شهدا امکان دارد

  • بله مشروط به اینکه هیات امنا دانشگاه با ادامه تحصیل شما موافقعت کند و دانشگاه به رشته تجصیلی شما احتیاج داشته باشد.

  • شما با این امکاناتی که به ناحق بهتون دادند هنوز یاد نگرفتی کلمه “حضور” رو درست بنویسی ، فعل جمع برای خودت بکار می بری -داریم!- حالا داری دکتری می خونی!!!

  • باعرض سلام و ادب و احترام بنده فرزند جانباز ۵۵% می باشم آیا استفاده از مرخصی تحصیلی نیمه وقت منوط به استفاده ساعتی هست؟ یا صرفا استفاده از آن فقط به کلاسهای تایم صبح است؟یعنی اگه در یک روز از ایام هفته از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۱۰.۳۰ یک کلاس داشته باشیم بعد از اتمام کلاس باید در محل کار حاضر شویم!!!

 2. آیا دستگاه اجرایی می تواند با رسته قبولی در خصوص استفاده از ماموریت آموزش مخالفت کند ؟

  • سلام .فرزند شهید هستم و کارمند رسمی دانشگاه علوم پزشکی پردیس و تک فرزند . دانشجو رشته کامپیوتر هستم و مادرم تنها در شهر دیگر . چگونه میتوانم به شهر خودم انتقالی بگیرم یا از ماموریت آموزشی استفاده کنم . در صورتی که اصلا در هیچ موردی همکاری نمیکنند . و بی احترامی به شهدا و بنده میکنند . لطفا راهنمایی کنید؟

  • اغلب برای ایثارگرات خیر.اما باید شرایط دستگاه نیز مد تظر باشد.به همین راحتی نیست. ادامه تحصیل غیرمرتبط با ادعای اعمال مدرک بعدی شما مشکلات قانونی برای دستگاه دارد. حتی ممکن است مشکلات زسادی برای تغییر پست شما داشته باشد.ضمنا مواظب تغییر رسته نیر باید باشید.

 3. سلام. بنده فرزند جانباز ۲۵ درصد هستم. مدت دوماه هست جزءکارمندان قراردادی وزارت علوم شده ام. به تازگی مقطع دکترا قبول شده ام. آیا قانون یا تبصره ای هست که بنده نیز شامل ماموریت آموزشی برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا شوم.
  لطفا اگر اگاهی دارید حتماپاسخ دهید.
  با تشکر

  • باسلام طبق بخشنامه هیئت وزیران به شماره ی ۴۱۴۵۹/۲۶۲۷۵۶مورخ۲۷/۱۲/۱۳۸۸فرزندان شاهد وجانبازوجانبازان می توانند ازماموریت آموزشی استفاده کنند درماده ۹این بخشنامه اشاره شده است.

 4. با سلام
  اینجانب فرزند شهید و کارمند رسمی دولت میباشم با توجه به اینکه رشته جزا و جرمشناسی در ایران بسیار شرکت کننده دارد همه ساله با دعوت به مصاحبه رد میشوم قصد ادامه تحصیل در یکی از کشورها ی خارجی دارم سوال بنده اینست که
  ایا با توجه به مقررات با هزینه شخصی میشود از ماموریت اموزشی یا تحصیلی استفاده نمایم لطفا پاسخ بفرمایید
  با تشکر

 5. سلام من فرزند شهید هستم و کارمند رسمی دولت چگونه میتوانم درخواستی به اداره بدهم که حتما با ماموریت آموزشی من موافقت کنند. باتوجه به اینکه تنها فرزند شهید این سازمان میباشم در خیلیی از موارد با من همکاری نمی کنند چه برسد به ماموریت آموزشی.

  • قاعدتا نباید و نمی توانند با ماموریت آموزشی شما مخالفت کنند. شما می توانید از طریق امور ایثارگران اداره کل خود در تهران و بنیاد شهید شهر خود و هم چنین معاون استاندار در امور ایثارگران استانتان پی گیری کنید. با گرفتن چند نامه از سازمان های مذکور و ارائه به اداره تان گمان نمی کنم بتوانند مخالفتی کنند.

  • ۱۰۰٪ موافقت میشه
   این یه قانون هستش و باید موافقت بشه.
   نگران نباش

  • سلام برادر بنداز برو هیچ غلطی نمیتونن بکنن

  • با سلام و قبولی طاعات
   من هم مثل شما فرزند شهیدم و هم اکنون ماموریت تحصیلی گرفته ام و درس میخوانم
   اولین کاری که باید انجام دهید این است که به بنیاد شهید منطقه یا واحد ایثارگران محل کار خود رجوع کنید و در مورد انتقالیتان و سپس ماموریت تحصیلیتان از آنها راهنمایی بخواهید.
   فقط و فقط از این دو راه و مطمن باشید که به امید خدا درست می شود چون قانون در این موارد شرایط خاصی را قایل شده است. موفق باشیدی

   • سلام
    من دانشجوی مقطع دکترا هستم و کارمند بنیاد شهید و در مرحله تز اداره کل نامه زده که باید هفته ای دو روز محل خدمت باشم درصورتی که ماموریت آموزشی تمام وقت دارم، آیا راهی برای مقابله قانونی دارد؟
    بنیاد شهید خودش بزرگترین مانع برای احقاق حق ایثارگران هست، این تجربه ی حدود ده سال کار در این سازمان هست که عرض میکنم.

 6. با سلام
  اینجانب کارمند میباشم و دانشجوی دکتری phd هستم تا کنون دو ترم را از ماموریت آموزشی پاره وقت استفاده کرده ام . در بخشنامه برای مقطع دکتری ظاهرا چهار سال تحصیلی در نظر گرفته شده است. حال با توجه به اینکه از ترم نامه اخذ میگردد آیا میتوان از ماموریت آموزشی استفاده کرد یا خیر. بدلیل اینکه پایان نامه نیاز به مطالعه و بازدیدهایسوم پایان صحرایی و نمونه گیری و مشورت با اساتید راهنما و مشاور دارد نیاز به وقت آزاد می باشد.

 7. خواهشا الکی قانون ارائه ندید در جدیدترین اخبار آیین نامه مصوب ۱۳۸۸ توسط دولت خادم ایثارگران (روحانی) لغو شده است. بنیاد شهید تماس گرفتم گفتن لغو شده وماموریت به فرزندان جانبازان نمی دهند. فقط وقت گذاشتیم برای دکتری بیخودی!!!!

  • سلام
   من همین امسال دو مورد از دوستانم که واسه ی سازمان مالیاتی هستن و فرزند جانباز ۳۵ درصد هستن ماموریت آموزشی گرفتن

  • دوستان گرامی من الان ترم ۶ Phd و در ماموریت میباشم. لطفا شما اطلاعات اشتباه ندید. البته بعد از چند ماه مرافعه با مسئول کار گزینی اداره مطبوع و اثبات قانون و بخشنامه هایی که مخفی کرده بودند!!!
   متاسفانه در این مملکت باید برای حق قانونی هم جنگید. ما که فقط از خارج از کشور تحریم نیستیم !! تحریم های ظالمانه داخلی با بدترین شکل ممکن اجرا می شود.
   بیگانه اگر میشکند حرفی نیست مائر عجبیم دوست چرا میشکند!!؟

   • سلام
    کارمند رسمی شهرداری هستم من هم میخوام ماموریت آموزشی بگیرم برا phd ، بصورت شفاهی پرسیدم مخالفت کردن. میشه راهنماییم کنید که از کجا باید شروع کنم و چطوری اقدام کنم؟
    ضمنا در طول دوره ماموریت فقط حقوق پایه رو میدن یا مزایا هم شامل میشه؟

   • سلام
    میشه بخش نامه هایی را که میفرمایید نام ببرید تا بنده هم بتونم مطالعه کنم و ببینم شامل بنده میشه یا خیر؟

 8. باعرض سلام .ایافرزندان جانباز ۲۵درصدمیتوانندازماموریت اموزشی استفاده کنند؟اگر جواب بله است پس چطور بایددرهنگام استفاده از ماموریت اموزشی به طور پاره وقت انجام وظیفه نمایند وساعت اداری خودراپرکنند

 9. با سلام احتراما اینجانب کارمند رسمی شرکت سهامی بیمه ایران هستم که سابقه ی ۱۲ماه حضور در جبهه را دارم ودرمقطع کارشناسی ارشد ۱۶ماه ازماموریت آموزشی استفاده کرده ام آیا می توانم در مقطع دکترا (phd )هم ازماموریت آموزشی استفاده نمایم.

 10. باسلام بنده فرزند جانباز چهل درصد هستم و کارمند رسمی آزمایشی؛ آیا میتوانم ماموریت به تحصیل بگیرم؟سوال خیلی ها بود ولی جواب نگرفتن اگه جواب بدین ممنون میشم

 11. سلام من کارمند رسمی دولت و دانشجوی دکتری هستم. برای سه ترم درس طبق انتخاب واحد ماموریت دادند اما برای گذزاندن رساله، سازمان مدیریت رای داد چون حضور فیزیکی دانشجو در دانشکاه محسوس نیست ماموریت آموزشی موضوعیت ندارد؟!

 12. سلام من فرزند جانباز ۲۵ در صد و دانشجوی مقطع phdهستم با توجه به اجرایی شدن قانون ماموریت آموزشی و لازم الاجرا شدن آن،دانشگاه علوم پزشکی با ماموریت من مخالفت کردن،اگر این یک قانون رسمی است چرا سازمانها سلیقه ای عمل میکنند؟

 13. سلام
  من یک سال و نیم از ماموریت اموزشی نیمه وقت استفاده کردم میخواستم بدونم مرخصی استحقاقی تو مدت ماموریت آموزشی چه جوریه ؟
  ۳۰ روز کامل یا ۱۵ روز میشه چون نیمه وقت بودیم ؟ در ضمن نیروی رسمی و فرزند شهید هستم
  ممنون

 14. سلام،
  با توجه به ماده ۸۴ قانون خدمات کشوری حداکثر نیمی از مرخصی کارمندان در هر سال قابل ذخیره شدن هست. بنابراین با توچه به مدت حضور شما و استفاده از مرخصی استحقاقی حداکثر تا ۱۵ روز قابل ذخیره میباشد. قوانین جانبازان عینا برای فرزندان شهدا قابل اجرا است. موفق باشید

 15. من جانباز ۴۰ درصد می باشم در سال ۸۶ از مقطع کارشناسی ارشد قبول شدم وشروع به تحصیل نمودم . در خواست ماموریت آموزشی دادم موافقت نشد و گفتند که شما مدیر واحد هستی و نمی توانی از ماموریت آمزشی استفاده نمایی.شش ماه پیش که با یکی از همکاران جانباز که شرایط آن نیز همانند من بود شنیدم که ایشان از ماموریت آموزشی استفاده کرده اند بلا فاصله من پیگیر شدم ولی به من گفتند که مشمول زمان شده و نمی توانیم برای شما کاری انجام دهیم اگر از عزیزانی که این متن بنده رامی بینند تقاضا دارم که راه کاری برای این حقیر نشان دهند

 16. با سلام بنده فرزند جانباز و آزاده هستم و کارمند رسمی شهرداری میخواهم بدانم آیا ماموریت تحصیلی به ما تعلق میگیرد یا نه ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .

 17. سلام من کارمند رسمی یکی از ادارات هستم و در حال حاضر به صورت نیمه وقت مرخصی تحصیلی دارم آیا در تابستان اگر انتخاب واحد نکنم باید تمام وقت به اداره بروم یا خیر ممنون میشم

  • با سلام بنده حمیدی هستم کارمند فرمانداری جلفا بنده چند سال پیش رشته روابط عمومی روشروع کردم وحدود ۶ ماه پیش فارغ التحصیل شدم الان از استانداری میگن پست مورد نظر در ادارتون نیست حال تکلیف چیست ؟؟؟؟در ضمن بنده فرزند شهید هستم. آیا قانونی در خصوص فرزندان شاهد وجود دارد؟؟؟؟؟؟

  • سلام بنده فرزند شهید وکارمند هستم با مدرک فوق لیسانس مدیریت . میخام مجدد با هزینه خودم کارشناسی روانشناسی بخونم آیا اداره میتواند مرخصی تحصیلی به بنده ندهد درحالیکه فقط مقطه ارشد مرخصی تمام وقت گرفتم. تشکر

 18. سلام اینجانب فرزند شهید وکارمند رسمی فرمانداری هستم
  آیا مسئول مافوق میتواند در مورد درخواست ماموریت آموزشی تمام وقت اینجانب موافقت نکنند؟

 19. با سلام و احترام بنده فرزند شهید میباشم و کارمند رسمی سازمان صنعت معدن و تجارت ۲ سال است که در این دستگاه مشغول به کار هستم و صادقانه و بیشتر از همه کارکنان فعالیت داشته و .. حالا ارشد قبول شده ام در دانشگاه غیرانتفایی رشته مهندسی صنایع آیا میتوانم قانوناً از ماموریت آموزشی استفاده نمایم؟؟پرس و جو های خودم از دوستان و آشنایان خیلی ها از این ماموریت استفاده کرده اند ولی کارگزینی ما به من گفت؛ ماموریت طوری است که فقط شما روزهایی که کلاس دارید در دانشگاه میتوانی مامور شوی. و اداره نیایی.. یعنی اگر کلاس من فقط روز جمعه هم باشد باید کل هفته را اداره بروم.. اگر این ماموریت کامل است یعنی تمام وقت پس ماموریت نیمه وقت چجوریه؟؟ واقعیتش احساس میکنم دارن بهم حسودی میکنن..و نمیخوان همکاری کنن آخه من رشته لیسانسم شیمی بوده حالا تغییر رشته دادم برای ارشد و میخوام صنایع بخونم و واقعا به این ماموریت نیاز دارم همچنین زبان انگلیسی ضعیفی دارم .. خیلی برنامه ها برای ماموریتم داشتم…اگر امکان دارد راهنمایی ام کنید که حقم ضایع نشه .. برادر من هم کارمند فرمانداریه و نمیدونستش که ماموریت آموزشی داریم..الان ترم ۸ ارشده و هنوز پایان نامه شو تموم نکرده چون بهش مرخصی نمیدن که دنبال کارهاش بره و…حالا اگر ممکنه منو راهنمایی کنید …. اصلا ماموریت تمام وقت و نیمه وقت یعنی چه؟؟برای ماموریت رفتن از کجا باید شروع کنم؟؟و درخواست خودرا به کجا بنویسم؟؟اگر موافقت نکردن به کدام ارگان بالاتر باید مراجعه کنم و شکایت خود را مطرح کنم.. با تشکر

 20. باسلام من کارمند رسمی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم میخواهم برای مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهم اما دستگاه میگوید قانون مرخصی تحصیلی مشمول این اداره نمی شود ، چگونه دستگاهی که خود مدعی فرهنگ و هنر و اسلام است مشمول این قانون نیست و نمیتواند از خانواده شهدا حمایت نماید

  • سلام، از مسئول تان بخواهید آیین نامه یا دستورالعمل مستثنی شدن اداره متبوع شما را ارائه کند.
   با همین یک کار مسئله روشن میشود.

 21. سلام.من فرزتد جانباز ۷۰ درصد هستم و در مقطع دکتری قبول شده ام و همچنین کارمند دادگستری هستم برای گرفتن ماموریت آموزشی باید به چه بخش نامه ای استناد کنم.متشکرم یا حق

 22. سلام منم فرزند شهید کارمند رسمی دولت هستم ایا اگر من ماموریت تحصیلی بگیرم غیر از حقوق ماهانه بعضی از مزایا که بعضی وقتا میدن باز هم در زمان تحصیلی میدن تورا خدا هر کسی میداند راهنمایی کند.تشکر

  • مزایایی که مرتبط با کار کردن هست از قبل اضافه کاری و حق ماموریت حذف میشود اما بن کالا و کارت هدیه ماه رمضان و امثالهم تعلق میگیرد.

 23. باسلام واحترام
  به استحضار میرساندکه اینجانب فرزندشهید وکارمندرسمی دانشگاه علوم پزشکی میباشم اینجانب بامدرک کارشناسی استخدام شده ام ودرطول خدمت موفق به اخذمدرک کارشناسی ارشدشدم اماباتوجه به قوانین موجود درعلوم پزشکی اشرایط احراز پست برای بنده واعمال مدرک جدید امکان پذیرنبوده لطفااگر قوانین وآیین نامه درخصوص مشکل اینجانب وجود داردمراراهنمایی بفرمایید
  خواهشمنداست جواب رابه ایمیل ارسال فرمایید باتشکر

 24. سلام فرزند شهید هستم ارشد ۹۴ قبول شدم دانشگاه آزاد و ضمنا کارمند دادگستری هستم میخواستم بدونم که در هفته چند روز باید کلاس داشته باشیم تا از ماموریت تحصیلی بتوانم استفاده کنم ممنونم

 25. سلام من فرزند شهیدا تو ارگانی کار میکنم که پایین ترین قسمت چارت سامانی هستم أیا با توجه به مفاده ٧ استخدامی مبنی بر عدم رضایت کار میتونم پستی بگیرم مدیرکم هم فوق لیسانس هستم ؟

 26. سلام من فرزند جانباز ۵۰ درصد هستم و در بانک مشغول به کارم ترم اول مقطع دکتری هستم و دانشگاهم در شهر محل زندگی و کارم میباشد
  می توانم ماموریت آموزشی تمام وقت بگیرم؟

 27. باسلام،من فرزند جانباز۴۰درصد هستم و کارمند رسمی یکی از ادارات دولتی.درحال حاضر از ماموریت آموزشی نیمه وقت استفاده میکنم ولی باتوجه به حجم کاری زیاد نه میتوانم به دروسم برسم ونه به کارم. میخواستم بپرسم آیا قانونی مبنی براستفاده فرزند جانباز از ماموریت آموزشی تمام وقت وجود دارد؟
  ممنون میشم اگه چنین قانونی هست، آدرس رجوع به آن را بفرمایید
  باتشکر

 28. ایا برای فردی که کارت ایثارگری به علت خدمت در جبهه در دوران سربازی دارد اعطای ماموریت آموزشی امکان دارد یا خیر

 29. سلام
  بنده فرزند شهید هستم و شاغل در بخش خصوصی
  با توجه به اینکه مشغول تحصیل می باشم ، تمام مدتی که در شرکت به دلیل تحصیل حضور ندارم از مرخصی استفاده میکنم
  سوالم این است که این بخشنامه (ماموریت تحصیلی ) شامل بخش خصوصی هم میشود یا خیر و اگر بله چطور باید پیگیری کنم ؟

 30. اینجانب مشمول قانون کار و دارای ۱۰ماه جبهه بسیجی و بصورت قراردادی در یکی از شرکت های اقماری وزارتخانه ای به خدمت اشتغال دارم . اخیرا در مقطع دکترا در دانشگاه آزاد اسلامی شهر محل کارگاه قبول شده ام. و دانشگاه با توجه به حجم وسیع مطالب دروس و لزوم اختصاص وقت زیاد ، تعهد مبنی بر در اختیار قرار داشتن بصورت تمام وقت از من اخذ نموده است.
  آیا شرکت فقط مجاز است ماموریت آموزشی نیمه وقت (صرفا برای ساعات کلاسی )صادر کند یا با وجود این تعهد میتواند تمام وقت نیز صادر کند؟
  لطفا هر یک از شما دوستان جواب را میداند این حقیر را راهنمایی کند که برای اخذ ماموریت تمام وقت چه کار کنم؟

 31. با سلام. من برای بهمن ماه در تکمیل ظرفیت دکتری پذیرفته شدم و تازه الان جوابش اومده. آیا من میتونم از نصفه سال یعنی بهمن ماه از ماموریت به تحصیل استفاده کنم یا خیر؟من فرزند جانباز ۵۰ درصد هستم. لطفا اگر کسی اطلاع دارد پاسخ دهد چون برای من مثل مرگ و زندگیست. در حال حاضر کارمند رسمی آموزش و پرورشم.

 32. سلام
  من فرند شهید و کارمند رسمی دولت هستم . میخواستم بدونم برای دوره شبانه هم میشه از ماموریت آموزشی تمام وقت استفاده کرد؟؟ ممنونم

 33. با سلام و احترام
  آیا استفاده از ماموریت آموزشی برای روزهای خاصی در هفته است؟
  محل کار من فقط در صورتی با ماموریت موافقت می کند که برنامه کلاسها در روزهایی بجز پنجشنبه و جمعه باشد.
  لطفا جدیدترین قانون را بفرمایید
  باتشکر

 34. بنده یکی از جانبازان شاغل در دستگاه قوه قضائیه هستم که از قانون تهسیلات ماموریت اموزشی استفاده نموده ولیکن در میانه تحصیلم اداره متبوع با ادامه ماموریتم مخالفت نموده که این مخالفت حتا با ماموریت پاره وقت جهت شرکت در امتحان نیز بوده لذا اولا ایااداره فوق مجاز به این کار بوده دوما جهت احقاق حق باید به کجا مراجعه نمایم و با استناد به چه ماده قانونی

 35. سلام من ۵۰ سال دارم هرکس که سال ۶۷ جبهه بوده باشد و حداقل ۲۰ سالش بوده باشد والان ۲۷سال از خاتمه جنگ میگذرد باحداقل سن میشود ۴۷ سال چطور باید حداکثر سن ۴۲ سال باشد مگر اینکه زمان جبهه زیر ۱۴ سال سن داشته باشد پس عملا این بخشنامه برای رزمندگان هیچ فایده ای ندارد من که شرایط سن را ندارم

 36. با سلام
  بنده استخدام جدیدالورود شرکت اب و فاضلاب می باشم که با مدرک کارشناسی ارشد مکانیک درخواست کرده بودم که کارشناسی پذیرفتنو در حال حاضر دانشجوی دکتری خارج از کشور می باشم.خواهشمند است اگر دوستان کسی می دونه راهنماییم کنه:
  ۱-برای اینکه مدرک ارشدم اعمال بشه چه باید کرد؟
  ۲-برای اینکه استخدامم از پیمانی به رسمی بشه چیکار باید کرد؟
  ۳-شرکت در بدو ورود از من ۳۰ میلیون تومان سفته و یک تعهد محضری می خواد که بنده ماموریت اموزشی نرم چه به باید بکنم؟
  ۴-باری ماموریت اموزشی خارج از کشور چه می شود کرد؟
  متشکرم

 37. سلام بنده فرزند آزاده و جانباز ۷۰ درصد هستم ایا فرزندان جانبار کارمند که رسمی نیستند نمی توانند از ماموریت آموزشی استفاده کنند
  بنده پیگیری کردم وچندین نامه از بنیاد شهید از دانشگاه اوردم دادم به امور ایثارگران شهرداری که در ان مشغول به کار هستم
  بعد از کلی التماس گفتند که مشمول شما نمیشه
  پس تکلیف اونایی که رسمی نیستند چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  یعنی ۱۰ سال باید منتظر بمونیم تا شاید یه موقع رسمی بشیم بعد شامل حال ما شه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 38. سلام
  بنده کارمند آموزش و پرورش میباشم و دانشجویی دکترا امسال ماموریت اموزشی تمام وقت گرفتم اولین حکمی که به من دادند هیچی از حقوقم کسر نشده بود ولی بعد دو ماه دوباره برای من حکم صادر کردند و شامل سه بند کسورات شدم(بدی اب و هوا. مناطق کمتر توسعه یافته. سختی کار) که مبلغش هم برام زیاد میباشد
  کاش که از اول میگفتند که ماموریت نمیرفتیم
  آیا دیگر دوستان هم کسورات داشتند؟

 39. من از جانبازان ۲۰درصدم نزدیک ۲۸سال سابقه خدمت دارم ایا میتونم در رشته کارشناسی ماموریت تمام وقت بگیرم برای تحصیل وجزئ سنوات خدمتم محاسبه نشه ودر معد بازنشستگی بازنشته نشم وادامه تحصیل بدم ؟

 40. تمام وقت بودن ماموریت بستگی به تعداد روزهای کلاس و مقطع تحصیلی( دکتری) دارد ولی در صورت عدم همکاری کارگزینی اداره با درخواست ماموریت تحصیلی تمام وقت شما، میتوان از طریق کمیسیون ماده ۱۶ بنیاد یا دیوان عدالت اداری به استناد ماده ۱۲ قانون استخدامی جانبازان و دیگر مواد آیین نامه این ماده، اقدام به شکایت از اداره مربوطه نمود.

  درخواست نوع ماموریت بنا به درخواست شخص دانشجو میباشد و اداره مکلف به قبول درخواست می باشد نه تشخیص نوع ماموریت آموزشی شما چرا که طبق ” آیین‌نامه اجرایی قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران کشور در ساعات اداری” ادامه به تحصیل تمام وقت کارکنان با استفاده از مأموریت یا مرخصی با تعیین جانشین ایشان به شرطی مجاز است که همزمان با‌تحصیل، اشتغال اداری نداشته باشند. منتها وزارت آموزش و پرورش می تواند برای ادامه تحصیل کارکنان “آموزشی و پرورشی “خود ماموریت تحصیلی نیمه وقت نیز صادر کند, مشروط بر اینکه مدت ماموریت تحصیلی آنان در طول خدمت حداکثر از ۳۶ ماه تجاوز نکند…..این یعنی اصولا ماموریت آموزشی تمام وقت است و ایثارگران مستثنا شده از این قانون به طریق اولی واجد این شرایطند مگر خودشان درخواست نیمه وقت داشته باشند تا از برخی مزایا مثل “ماده ۵ ایین نامه ماده ۱۲ قانون استخدامی جانبازان” و یا دیگر شرایط شخصی کاری خودشان استفاده نمایند.

  در مورد مدت ماموریت طبق ماده ۱۲ و ماده ۹ آیین نامه آن، تا پایان تحصیلات رسمی در آن مقطع ماموریت اعطا میشود و استدلال های ” من در آوردی” حضور فیزیکی در کلاس اشتباه بوده و با یک نامه از طرف دانشگاه یا استاد راهنما مقاله یا پایان نامه با تایید دانشگاه نیز میتوانید حضور فیزیکی خود را اثبات نمایید هر چند لازم نیست.

  موارد دیگری نیز وجود دارد که فعلا مجالی نیست. موفق باشید.

 41. سلام…این مطالب رو هم به عنوان مستندات حقوقی به صورت تمام و کمال برای دوستان ایثارگر جهت آشنایی و احقاق حق شون در دستگاهها میگذارم…

  ** از قانون مدیریت خدمات کشوری (مصوب ۱۳۸۶/۰۷/۰۸)
  ماده ۶۱ – اعزام کارمندان دستگاههای اجرائی از زمان تصویب این قانون برای طی دوره های آموزشی که منجر به اخذ مدرک دانشگاهی و یا معادل آن می گردد در داخل و خارج از کشور با هزینه دستگاههای مربوطه و استفاده از مأموریت آموزشی ممنوع می باشد.
  تبصره – ایثارگران مشمول مقررات خاص خود می باشند.
  *** بر اساس بند الف ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه نیز فرزندان شهداء از کلیه امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخـص جانباز پنجاه درصد (۵۰%) و بالاتر برخوردارند که به این ترتیب می توانند تا پایان تحصیلات دانشگاهی خود در هر مقطعی به صورت تمام وقت یا نیمه وقت از مأموریت ‌آموزشی بهرمند گردند.

  ** از آیین نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر (مصوب ۲۶/۱۲/۱۳۸۸)
  ماده ۹ ‏- مقررات حاکم بر مأموریت آموزشی جانبازان در مورد فرزندان شاهد و جانباز نیز لازم الاجراست.

  ** از قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی (مصوب ۱۳۷۴/۰۳/۳۱)
  ماده ۱۲ – به منظور ارتقای سطح دانش و آمادگی جانبازان جهت تصدی مشاغل مناسب، کلیه دستگاههای مشمول این قانون مکلفند ضمن فراهم ‌آوردن امکانات لازم برای آموزشهای کوتاه مدت، با ادامه تحصیل جانبازانی که در استخدام دارند تا پایان تحصیلات دانشگاهی به صورت مأموریت ‌آموزشی تمام وقت یا نیمه وقت موافقت نمایند. جانبازان یاد شده از کلیه حقوق و مزایای مربوط بهره‌مند خواهند شد. نحوه اجرای این ماده به موجب‌ آئین‌نامه‌ای خواهد بود که بنا به پیشنهاد مشترک بنیاد با موافقت ولی فقیه یا نماینده ماذون از طرف ایشان سازمان امور اداری و استخدامی کشور، ‌وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و وزارت کار و امور اجتماعی به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

  * آیین نامه اجرایی ماده (۱۲) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان
  ماده ۱ـ در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:
  الف ـ قانون: قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان انقلاب اسلامی ـ مصوب ۱۳۷۴٫
  ب ـ دستگاه: کلیه دستگاههای موضوع ماده (۳) قانون.
  پ ـ مستخدم جانباز: کلیه مستخدمان دستگاهها که به موجب بند “ب ” ماده (۲) قانون جانباز شناخته شده یا می‌شوند و دارای درصد جانبازی‌می‌باشند.
  ت ـ دوره‌های آموزشی: دوره هایی که منجر به اخذ مدرک علمی یا استخدامی می‌شود یا برای بالا بردن سطح معلومات شغلی از طریق کارآموزی و‌آموزش کوتاه مدت و بلند مدت، در داخل یا خارج از کشور با رعایت قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور انجام می‌گیرد.
  ث ـ مأموریت آموزشی: اعزام مستخدمان جانباز برای گذراندن دوره‌های آموزشی مختلف می‌باشد.
  ماده ۲ـ کلیه دستگاهها مکلفند با برنامه ریزی و اجرای دوره‌های کوتاه مدت شغلی جهت مستخدمان جانباز خود، معلومات و مهارتهای مورد نیاز را در‌آنان ایجاد و موجبات ارتقای سطح شغلی آنان را فراهم نمایند.
  تبصره ـ دوره‌های موضوع این ماده توسط دستگاهها اجرا خواهد شد و چنانچه امکان آموزش موضوع این ماده در دستگاهی فراهم نباشد، دستگاه‌موظف است از طریق مراجع ذی صلاح امکان آموزش آنان را در دستگاههای واجد شرایط فراهم نماید.
  ماده ۳ـ کلیه دستگاهها مکلفند با مأموریت آموزشی مستخدمان جانباز خود که در کلیه مقاطع تحصیلی رسمی و مورد تأیید پذیرفته می‌شوند موافقت‌نمایند.
  تبصره ـ دانشجویان جانبازی که در دانشگاه پیام نور پذیرفته شده‌اند، می‌توانند جهت آمادگی برای شرکت در امتحانات پایان هر ترم تحصیلی باارایه‌برنامه امتحانات حداکثر ازیک ماه مأموریت آموزشی استفاده نمایند.
  ماده ۴ـ پست سازمانی مستخدمان جانباز تا اتمام مأموریت آموزشی حفظ خواهد شد. در صورتی که حفظ پست سازمانی میسر نباشد، دستگاه مکلف ‌به اختصاص پست همتراز برابر مفاد بند ” د” ماده (۲) قانون خواهد بود.
  ماده ۵ـ مدت مأموریت آموزشی جانباز به عنوان تجربه مفید جهت ارتقای گروه، قابل احتساب است و به مستخدمان جانباز درمدت مأموریت آموزشی‌حقوق و مزایای مستمر و کلیه فوق العاده‌ها (‌به استثنای فوق العاده اضافه کار، کارانه، سختی شرایط محیط کار و نوبت کاری) و پاداش پایان سال و کمکهای نقدی و غیر نقدی بارعایت ضوابط و مقررات مربوط پرداخت می‌گردد.
  تبصره ـ فوق العاده‌های مستثنی شده موضوع این ماده در مأموریتهای آموزشی پاره وقت به نسبت مدت اشتغال پرداخت می‌شود.
  ماده ۶ـ دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی موظفند بنابه درخواست دستگاه متبوع مستخدم جانباز چگونگی وضعیت تحصیلی وی را از لحاظ‌واحدهای گذرانده شده، واحدهای اخذ شده، ساعات و برنامه کلاسی وی را به دستگاه متبوع مستخدم جانباز اعلام نمایند.
  ماده ۷ـ در موارد که دستگاه متبوع مستخدم جانباز به رشته تحصیلی دانشگاهی که مستخدم جانباز در آن پذیرفته شده است نیاز نداشته باشد، مکلف‌است ضمن موافقت با مأموریت آموزشی جانباز در صورت درخواست سایر دستگاهها، هماهنگی‌های لازم را جهت انتقال مستخدم موصوف به عمل‌آورد تا مستخدم جانباز مأموریت خود را در دستگاه جدید ادامه دهد، در هر صورت موافقت با مأموریت آموزشی جانباز تا فراهم شدن زمینه انتقال وی‌الزامی خواهد بود.
  ماده ۸ـ استفاده از مأموریت آموزشی اعم از تمام وقت یا نیمه وقت در دوران خدمتی رسمی آزمایشی امکان‌پذیر می‌باشد.
  ماده ۹ـ حداکثر مدت مأموریت آموزشی جانبازان برای ادامه تحصیل در هر مقطع آموزشی تابع مقررات آموزشی هر یک از وزارتخانه‌های آموزش و‌پرورش، فرهنگ و آموزش عالی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در مورد جانبازان مشمول قانون کار که آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را‌می‌گذرانند، تابع مقررات مربوط به آموزشهای فنی و حرفه‌ای خواهد بود.
  ماده ۱۰ـ اعطای مأموریت آموزشی به مستخدم برای هر مقطع آموزشی فقط یک بار مجاز می‌باشد.
  ماده ۱۱ـ چنانچه جانباز در ترم تحصیلی یا طی دوره‌های آموزشی غیبت کرده یا مرخصی آموزشی گرفته یا در حال تعویق ترم باشد حقوق و مزایایی به‌او تعلق نخواهد گرفت، مگر اینکه در آن مدت در دستگاه مربوط به کار اشتغال داشته باشد.
  تبصره ـ مدت معالجه و درمان جانباز در حین تحصیل که ناشی از عوارض جانبازی باشد با تأیید بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی و حسب‌موردکمیسیونهای ذی ربطی که در نیروهای مسلح تشکیل می‌شوند، از شمول این ماده مستثنی خواهد بود.
  ماده ۱۲ـ دستگاهها مکلفند با مأموریت آموزشی جانبازانی که طی سالهای قبل در دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی پذیرفته شده‌اند و امکان ادامه‌تحصیل آنان براساس مقررات ورود به دانشگاهها همچنان وجود داشته باشد، ولی به هر دلیل دیگری مأمور به تحصیل نشده‌اند موافقت نمایند.
  حسن حبیبی – معاون اول رییس جمهور

  ** از قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران کشور در ساعات اداری
  ماده واحده – از تاریخ تصویب این قانون اشتغال و ادامه به تحصیل کارگزاران شاغل در جمهوری اسلامی ایران اعم از قوه مجریه، قوه مقننه و قوه‌قضاییه و نهادهای انقلاب اسلامی و شرکتهای تابعه دولت و کلیه مؤسساتی که به نحوی از بودجه عمومی ممنوع می‌باشد و متخلفین به انفصال موقت از خدمت از یک سال تا سه سال محکوم می‌شوند.

  ‌تبصره ۱ – ادامه به تحصیل تمام وقت کارکنان با استفاده از مأموریت یا مرخصی با تعیین جانشین ایشان به شرطی مجاز است که همزمان با‌تحصیل، اشتغال اداری نداشته باشند. وزارت آموزش و پرورش می تواند برای ادامه تحصیل کارکنان آموزشی و پرورشی خود ماموریت تحصیلی نیمه وقت نیز صادر کند, مشروط بر اینکه مدت ماموریت تحصیلی آنان در طول خدمت حداکثر از ۳۶ ماه تجاوز نکند.
  تبصره ۲ – جانبازان پنجاه درصد به بالا و رزمندگان و آزادگانی که ۳ سال تمام متوالیاً یا متناوباً سابقه حضور در جبهه و اسارت داشته باشند از‌شمول این قانون مستثنی می‌باشند.
  تبصره ۳ – استفاده از بودجه و امکانات دولتی مانند وسیله نقلیه، راننده، هزینه ایاب و ذهاب برای ادامه تحصیل ممنوع می‌باشد و با متخلف به‌عنوان متصرف غیر قانونی در اموال دولتی برابر قوانین و مقررات مربوطه عمل خواهد شد.

  ** از آیین‌نامه اجرایی قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران کشور در ساعات اداری
  (تصویب‌نامه شماره ۱۶۸۸۴/ت ۱۳۱ مورخ ۱۸/۴/۷۳)
  ماده ۱ : در این آیین‌نامه واژه‌های اختصاری زیر به جای عبارتهای مشروح مربوط به کار می‌روند :
  الف ـ قانون : قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران کشور درساعات اداری – مصوب ۱۳۷۲
  ب ـ ادامه تحصیل : طی آن دسته از دوره‌های آموزشی است که منجر به اخذ مدرک تحصیلی رسمی یا با ارزش استخدامی می‌شود. [۱]
  ج – دستگاه : به کلیه واحدهای سازمانی تابع قوه‌های مقننه، مجریه و قضاییه و نهادهای انقلاب اسلامی، شرکتهای تابع دولت و کلیه مؤسساتی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند اطلاق می‌شود.
  د ـ کارکنان و کارگزاران : افرادی هستند که در دستگاهها به صورت تمام وقت به خدمت اشتغال دارند و از این پس به اختصار «کارگزاران» نامیده می‌شوند.
  هـ ـ ساعات اداری : ساعتهایی است که کارگزاران و کارکنان مطابق ضوابط مقرر ملزم به حضور در محل خدمت و انجام وظیفه هستند.
  ماده ۲ : ادامه تحصیل تمام وقت کارگزاران، در خارج از ساعات اداری یا با استفاده از مأموریت آموزشی تمام وقت یا مرخصی با رعایت قوانین و مقررات مربوط مجاز است. [۲]
  تبصره ۱ : اعطای مرخصی یا مأموریت موضوع این ماده منوط به سپردن مسئولیت یا وظایف فردی ذی‌نفع به شخص واجد شرایط دیگری است.
  تبصره ۲ : اعطای مأموریت آموزشی برای ادامه تحصیل در دوره‌های آموزشی تصویب شده مرجع‌های ذیربط مجاز است.
  تبصره ۳ : همسران شهدا در استفاده از مأموریت آموزشی اولویت دارند. [۳]
  ماده ۳ : دستگاهها مکلفند حداکثر ظرف سه ماه از تاریخ تصویب این آیین‌نامه ادامه تحصیل تمام‌وقت آن دسته از کارگزارانی را که قبل از تاریخ تصویب قانون با اجازه دستگاه ذی‌ربط به تحصیل اشتغال داشته یا شرایط لازم برای ادامه تحصیل آنان فراهم شده است، با ضوابط قانون و این آیین‌نامه تطبیق دهند و پس از تعیین جانشین با حفظ پست سازمانی حسب مورد به آنان مأموریت آموزشی یا مرخصی اعطاء کنند.
  تبصره : امتیازات مربوط به قبولی آن دسته از کارگزاران که قبل از تصویب قانون مجوز ادامه تحصیل موضوع بند (ب) ماده (۱) این آیین‌نامه را کسب کرده‌اند محفوظ است.
  ماده ۴ : پرداخت هرگونه وجه به عنوان فوق‌العاده مأموریت، هزینه ایاب و ذهاب، و هزینه سفر به کارگزاران، همچنین استفاده از راننده و وسیله نقلیه دولتی و اختصاصی برای ادامه تحصیل ممنوع است.
  ________________________________________

  [۱]- براساس تصویب نامه شماره ۲۰۵۶/ت ۱۳۵۵۸ هـ مورخ ۳۰/۵/۱۳۷۵ هیأت‌وزیران بشرح متن اصلاح گردیده است.
  [۲]- براساس تصویب‌نامه شماره ۲۰۵۶/ت ۱۳۵۵۸ هـ مورخ ۳۰/۵/۱۳۷۵ بشرح متن اصلاح گردیده است.
  [۳]- به استناد تصویب‌نامه شماره ۲۵۲۵۵/ت ۱۵۲۱۱ هـ مورخ ۱۶/۴/۱۳۷۵ هیأت‌وزیران الحاق شده است.

  *** هیات عمومی دیوان عدالت اداری : بموجب تبصره ۲ ماده واحده قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران کشور در ساعات اداری مصوب ۱۴/۱۰/۷۲ جانبازان پنجاه درصد به بالا و اشخاص دیگر(ایثارگران)ازحکم این قانون مستثنی شده‌اند و محدودیتی برای این اشخاص ازنظرحضوردراداره محل خدمت وجودندارد.

  تاریخ : ۹/۱۲/۷۶ دادنامه شماره : ۱۷۲ کلاسه پرونده : ۷۶/۱۳۹
  * سابقه *
  شماره ه/۷۶/۱۳۹ ۶/۳/۱۳۷۷
  مرجع رسیدگی : هیات عمومی دیوان عدالت اداری
  شاکی : آقای صادق نجابت
  موضوع شکایت و خواسته : ابطال دستور اداری شماره ۵۷۴۰۱/۲۲آ مورخ ۲۳/۱۲/۷۲ سرپرست معاونت مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در امور اداری و مالی.
  مقدمه : شاکی طی دادخواست تقدیمی اعلام داشته است ، نظر به اینکه اینجانب دانشجوی پزشکی دانشگاه شیراز و کارمند سازمان تامین اجتماعی شیراز طبق تبصره ۲ قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران در خصوص مستثنی کردن آزادگان بالای سه سال سابقه اسارت و تبصره یک آن در خصوص ماموریت تمام وقت و تبصره ۳ آئین نامه اجرائی آن قانون توسط هیات وزیران و ماده ۱۶ قانون حمایت از آزادگان سال ۶۹ بخشنامه وزرات بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با توجه به اینکه قریب هفت سال سابقه حضور در اسارت و جبهه را دارا میباشم لذا تقاضای دستور لغو دستوراداری شماره ۵۷۴۰۱/۲۲ مورخ ۲۳/۱۲/۷۲ سازمان تامین اجتماعی و اجرای تبصره یک و دو قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران مورخ ۱۴/۱۰/۷۲ و بند ۳آئین نامه اجرائی آن قانون توسط هیات وزیران مورخ ۱۲/۴/۷۳ را دارم ۰ لازم به ذکر است بعد از تلاش فراوان سازمان متبوع تنها با یک ترم ماموریت تمام وقت بنده موافقت کرده و فقط حق استفاده از۶۰ ساعت از وقت اداری را جهت ادامه تحصیل داده اند۰ رئیس هیئت مدیره و مدیرعالم سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به شکایت مذکورطی نامه شماره ۱۱۳۲۱/د/۱۸۱۰/۱۰/۷۳ اعلام داشته اند، با توجه به دستور اداری شماره ۵۷۴۰۷/۲۲ مورخ ۲۳/۱۲/۷۲ و با عنایت به مفاد بند ۲ دستور اداری مورد شکایت که ادامه تحصیل جانباران بیش از ۵۰% و رزمندگان و آزادگانی که بیش از سه سال تمام سابقه حضور درجبهه و اسارت را داشته اند بر اساس برنامه درسی تائید شده حداکثر تا سقف ۶۰ ساعت در ماه را بلامانع اعلام می دارد، مجوز ماموریت آموزشی آنان صادر می گردد۰
  هیات عمومی دیوان عدالت اداری در تاریخ فوق با حضور روسای شعب دیوان تشکیل و پس از بحث و بررسی و انجام مشاوره با اکثریت آراء بشرح آتی مبادرت به صدور رای می نماید:

  * رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری
  بموجب تبصره ۲ ماده واحده قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کار گزاران کشور در ساعات اداری مصوب ۱۴/۱۰/۷۲ جانبازان پنجاه درصد به بالا و رزمندگان و آزادگانی که ۳سال تمام متوالیا” یامتناوبا” سابقه حضور در جبهه و اسارت داشته باشند از شمول حکم مقرر در ماده واحده قانون مذکور مبنی بر ممنوعیت اشتغال یا ادامه به تحصیل کارگزاران واحدهای دولتی در ساعات اداری مستثنی شده اند و چون مراد مقنن از وضع تبصره مزبور و مقررات مشابه ابراز قدردانی و حمایت از جانبازان و اسراء و رزمندگان از جهات مادی و معنوی بواسطه فداکاری‌های آنان در جبهه های جنگ تحمیلی و تحمل صدمات طاقت فرسای جسمی و روانی بوده است وضع مقررات دولتی متضمن ایجاد محدودیت در ارائه خدمات و امتیازات قانونی به آنان با هدف و غرض قانونگذار منافات دارد، بنابراین بند ۲ دستور اداری مورخ ۲۳/۱۲/۷۲ معاون مدیرعامل در امور اداری ومالی سازمان تامین اجتماعی که ادامه تحصیل جانبازان و رزمندگان آزادگان شاغل در آن سازمان را حداکثر به میزان ۶۰ ساعت در ماده مقید محدودکرده است خلاف قانون تشخیص داده می شود وبه استناد قسمت دوم ماده ۲۵ قانون دیوان عدالت اداری ابطال می گردد۰
  رئیس هیات عمومی دیوان اداری سیدابوالفضل موسوی تبریزی

  مرجع : روزنامه رسمی شماره : ۱۵۵۳۵ مورخ ۱۱/۴/۱۳۷۷

  **نتیجه**

  طبق تبصره ۱ ماده واحده قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران در ساعات اداری و ماده ۲ آیین نامه مربوطه، در صورت موافقت سازمان با ادامه تحصیل کارگزار طبق ضوابط قانونی و استخدامی، ماموریت آموزشی اعطایی صرفا تمام وقت اعمال میگردد مگر فرد در خارج از ساعات اداری یا با استفاده از مرخصی، اقدام به ادامه تحصیل کند؛ منتها قانون بطور خاص برای کارمندان “آموزشی و پرورشی” وزارت آموزش و پرورش – به دلیل لزوم ادامه تحصیل و بالا رفتن سطح علمی معلمان و در عین حال دایر ماندن کلاسهای آموزشی و پرورشی زیر نظر ایشان – تجویز ماموریت آموزشی نیمه وقت را برای این دسته مجاز قرار داده و در ادامه ماموریت آموزشی ایثارگران نیز، وفق تبصره ۲ این ماده واحده قانونی و مطابق با ماده ۱۲ قانون تسهیلات استخدامی جانبازان مصوب ۱۳۷۴و آیین نامه مربوطه، از شمول این محدودیت- یعنی لزوم ماموریت آموزشی تمام وقت- مستثنی شده و بدون محدودیت اعمالی، ماموریت آموزشی نیمه وقت هم به عنوان مزیتی حمایتی برای این گروه قرار گرفته است که رای شماره ه/۷۶/۱۳۹ ۶/۳/۱۳۷۷ هیات عمومی دیوان عدالت اداری ناظر بر این موضوع است و سازمان متبوع کارمند را، از ایجاد هرگونه محدودیتی به دلیل حمایتی بودن قانون برای ایثارگران منع نموده است چرا که حکم ماموریت آموزشی نیمه وقت به جهت حمایت از این قشر – و استفاده از مزایای این حالت – در نظر گرفته شده است نه اینکه ایجاد محدودیت کند و به طریق اولی و مطابق با قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران در ساعات اداری، در صورت تمام وقت بودن تحصیل، منعی در استفاده از ماموریت آموزشی تمام وقت برای ایثارگران وجود ندارد.

  علاوه بر این مواد قانونی، با تدقیق در مواد ۳، ۴، ۵ و ۱۱ آیین نامه ماده ۱۲ قانون تسهیلات استخدامی جانبازان ، به این نتیجه می‌رسیم که موضوع این مواد ناظر بر ماموریت آموزشی تمام وقت بوده چرا که بطور مثال در ماده۳ ، منظور از” کلیه مقاطع تحصیلی رسمی” ، دانشگاههای روزانه، حضوری و تمام وقت، مانند دانشگاهای دولتی و آزاد اسلامی است و به همین دلیل در تبصره این ماده دانشگاه پیام نور را – با توجه به نوع سیستم آموزشی- از این موارد مستثنی نموده است؛ و یا در مورد ماده ۴، تاکید بر حفظ پست سازمانی، منوط به ماموریت آموزشی تمام وقت بوده ، به همین ترتیب در ماده ۵، حذف فوق العاده اضافه کار یا سختی شرایط محیط کاری در صورت تمام وقت بودن ماموریت آموزشی کارمند معنا پیدا خواهد کرد؛ در واقع ماموریت آموزشی نیمه وقت، ارفاقی است به ایثارگران مشمول این قانون تا در صورت تمایل به تحصیل نیمه وقت، بتوانند احیانا پست سازمانی خود را حفظ و درصدی از مزایایی چون فوق العاده اضافه کار و سختی شرایط محیط کاری و … – که در حالت ماموریت تمام وقت به طور کامل از حقوق ایشان کسر می گردید – را در دریافتی حقوق و مزایای خود حفظ نمایند؛ وگرنه اصل بر تمام وقت بودن ماموریت آموزشی با توجه به قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران در ساعات اداری است و ماموریت نیمه وقت به این دلیل ممنوعیت قانونی دارد که کارمندان علی الخصوص مدیران سمت دار نتوانند با سوء استفاده از موقعیت ، همزمان با حفظ پست سازمانی خود، اقدام به تحصیل نمایند و انواع مزایای منع شده در حالت ماموریت تمام وقت را، برای خود نگه دارند که این محدودیت برای ایثارگران به استناد این قانون وجود ندارد.

  در مورد حداکثر مدت ماموریت آموزشی هم ماده ۱۲ قانون تسهیلات استخدامی جانبازان با ذکر ” تا پایان تحصیلات دانشگاهی” اطلاق دارد و ماده ۹ آیین نامه این ماده نیز این مدت را تابع مقررات آموزشی وزارت علوم قرار داده است که بطور مثال در حالت اخیر، دانشجو در مقطع دکتری به مدت ۴۸ ماه مجاز به استفاده از این ماموریت خواهد بود و استناد به استدلال هایی چون تعداد روزهای حضور فرد در دانشگاه به عنوان شرط صدور ماموریت آموزشی تمام وقت و یا استناد به عدم حضور فیزیکی فرد در دانشگاه طی نگارش و ارائه رساله دکتری و متعاقب آن عدم اعطای ماموریت آموزشی، هیچگونه وجاهت قانونی ندارد و عواقب قانونی این تخلف بر عهده سازمان متبوع وعوامل اجرایی مربوطه خواهد بود. در ضمن، بخشنامه ها و دستورالعملهای بسیاری از سازمانها من جمله تامین اجتماعی، دانشگاه تهران، دانشگاه های علوم پزشکی وزارت بهداشت، وزارت آموزش و پرورش و …حاکی از تمام وقت بودن ماموریت آموزشی علی الخصوص در مقطع تحصیلی تمام وقت دکتری است.در ضمن اضافه کنم پاسخ پیش رو در جواب ادعای احتمالی و یا استناد بی مورد به برخی قوانین منسوخ از طرف سازمان متبوع شما قابل ذکر است: به موجب مصوبه مورخ ۸۲/۱۱/۱ هیأت وزیران، ماده ۱۳ و دو تبصره آن به آیین نامه اجرایی اضافه شد، لیکن به موجب ایراد رییس مجلس شورای اسلامی، هیأت وزیران در تاریخ۸۳/۰۴/۲۱ متن ماده جدید را جایگزین ماده ۱۳ قبلی نمود و همچنین تبصره ( ۱) -( مبنی بر نیمه وقت در نظر گرفتن ماموریت آموزشی فرزندان شهدا)- نیز از زمان ایراد موقوف الاجرا گردید.با این وصف، تبصره ( ۱) حذف و لذا تبصره ( ۲) به تبصره تغییر یافت با این متن: “فرزندان شاهد مانند سایر ایثارگران از مأموریت آموزشی برخوردار می شوند.”……همچنین با تصویب قانون ممنوعیت ادامه تحصیل کارگزاران در ساعات اداری مصوب ۱۳۷۲ و قانون تسهیلات استخدامی جانبازان مصوب ۱۳۷۴، بند مربوط به چگونگی اعمال ماموریت آموزشی نیمه وقت وفق نظر سازمان متبوع کارمند بر اساس دستورالعمل سازمان امور استخدامی کل کشور مصوب ۱۳۶۸ با عنوان “نحوه استفاده از ماموریت آموزشی کارمندان”، در مورد ایثارگران موضوعیت ندارد.

  ***تصویر نامه استعلام بنیاد شهید از سازمان مدیریت به پیوست ارائه می گردد.( اخذ از سایت بنیاد شهید در تاریخ۹۵/۳/۱۸)….به این آدرس اینترنتی مراجعه نمایید: http://www.isaar.ir/doc/news/fa/168455/

  ببخشید از این که طولانی شد اما سعی کردم کامل به موضوع بپردازم.ایام به کام

 42. سلام . ایا فرزند شهیدی که در حال ماموریت اموزشی میباشد از مزایای دخیره مرخصی میتواند استفاده کند ؟ یعنی ماهی ۲٫۵ روز برای او ذخیره میشود ؟

 43. سلام و خسته نباشید.سوالی که دارم این هست که فرزند شهیدی که در ماموریت آموزشی تمام وقت به سر میبرد و زمان تغییر طبقه از مقدماتی به پایه رسیده باشد اداره میتواند از دادن طبقه پیمانی به علت نداشتن ارزشیابی در زمانی که کارمند در ماموریت آموزشی بوده است ،سر باز زند؟آیا این کارشون قانونی است؟

 44. با سلام و احترام من فرزند جانباز ۲۵ درصد متوفی هستم و دارای مدرک تحصیلی لیسانس حقوق وفوق لیسانس حقوق عمومی و کارمند رسمی در ارگان دولتی و تاکنون از مرخصی آموزشی استفاده ننموده ام و دوباره قصد دارم در رشته دیگری در مقطع لیسانس تحصیل نمایم آیا میتوانم با داشتن مدرک لیسانس دوباره در رشته دیگری تحصیل نمایم و از مرخصی آموزشی استفاده نمایم با تشکر از راهنمایتان

 45. با سلام و خسته نباشید
  بنده فرزند شهید بوده در حال حاضر در مقطع دکتری مشغول تحصیلم و به صورت پاره وقت از ماموریت آموزشی استفاده میکنم ولی در حال حاضر اداره متبوع از بنده برگ انتخاب واحد ترم تابستانی میخواد و از طرفی هم به لحاظ اینکه در مقطع دکتری ترم تابستانی وجود نداره با ماموریت آموزشی مخالفت میکنه آیا چنین امری قانونی است؟

  • خیر ماموریت آموزشی شما طبق حکم حقوقی صادره از دستگاه به هیچ وجه مقطعی نیست و بصورت متوالی بمدت معلوم که ۴۸ ماه برای مقطع دکتری میباشد. لذا جنابعالی طبق بخشنامه ماموریت آموزشی ایثارگران و اینکه مقطع دکتری باید تمام وقت در اختیار واحد آموزشی دانشگاه محل تحصیل باشید زیر بار این حرفها نرید و بگویید که ایثارگران نیاز به دادن انتخاب واحد نیستند و تاپایان تحصیل حتی بیشتر از ۴۸ ماه میتوانید از ماموریت آموزشی استفاده کنید.

 46. ضمنا شما در پایان ماموریت آموزشی فقط میبایست مدرک تحصیلی خود را ارائه کنید. لذا اگر کسی میگوید ترم تابستان به محل کار بیا شما بگویید به چه استنادی باید تمام وقت مراجعه کنم. مگر حکم حقوقی برایتان بمدت ۴۸ ماه نخورده . پس چرا باید تابستان مراجعه کنید. مستند قانونی طلب کن و اگر به شما گفتند مستند بگویید حکم حقوقی ۴۸ ماه صادره از دستگاه محل کار.

 47. من فرزند جانباز ۲۵ درصد و کارمند رسمی هستم و تاکنون از ماموریت آموزشی استفاده نکرده ام امسال دکترا قبول شده ام با ماموریت آموشی من موافقت کرده اند
  سوال اولم این است که چند سال به من ماموریت آموزشی تعلق میگیرد ؟
  سوال دوم این است که به من گفته اند فقط حقوق پرداخت می شود. ولی در قانون نوشته حقوق و مزایا به غیر از اضافه کاری و کارانه آیا به ما رفاهیات تعلق میگیرد یا نه ؟

 48. بإسلام وعرض أدب
  من همسر ازاده وجانباز٣۵درصد هستم میخواستم بدانم أیا ماموریت تحصیلی شامل همسر ازاده جانباز میشود؟
  باتشکر

 49. سلام وخداقوت سوالی داشتم من دانشجوترم سوم ارشدهستم برنامه بردم اداره کلاسم روز چهارشنبه وپنج شنبه تشگیل میشه میگن روز پنج شنبه روز کاری محاسبه نمیشود وماموریت به شرط دوروز کاری غیر از پنجشنبه باید باشه دراموزش وپرورش مشغول هستم ممنون میشم

 50. اینجانب ازماموریت تحصیلی برادر شهید استفاده می کردم حالا این ترم نمیدن که به ما تعلق نمی گیره می خواستم بدونم بخشنامه تغییر کرده

 51. آیا به کارکنانی که ازماموریت اموزشی استفاده میکنند در مدت ماموریت اموزشی مرخصی تعلق میگیرد؟

 52. باسلام واحترام بنده فرزند جانباز ۷۰ درصد در شرکت ذوب آهن مشغول به کارم وسال دوم دوره دکترای صنایع در دانشگاه آزاد می باشم وتا کنون از مرخصی تحصیلی ویا چیز دیگه ای استفاده نکردم ولی این ترم دروس بسیار سنگین است وجهت مرخصی تحصیلی به شرکت مراجعه کردم وعنوان داشتند تمام وقت نمی شود وپاره وقت هم مدیر مربوطه بایستی تایید کند که آن هم اجازه نداد درصورت امکان راه حلی بیان بفرمایید

 53. با سلام.
  خانم بنده جانباز ازکار افتاده کلی است و خودم کارمند رسمی یکی از دستگاههای دولتی هستم.آیا بنده می توانم از مزایای همسرجانباز در قانوان ایثارگران بصورت کلی وماموریت آموزشی استفاده کنم؟

 54. باسلام و احترام
  بنده فرزند جانباز ۳۰درصد هستم. در اداره بکار هستم و مدرک تحصیلی اینجانب کارشناسی کامپیوتر است اما در چارت این دستگاه اجرایی پستی که نیاز به مدرک کامپیوتر باشه پر شده است. میخواستم بدونم امکان این مسئله هست که فرزند جانباز در حکم کارگزینی شغل غیر مرتبط با مدرک تحصیلی داشته باشه؟ ممنون میشم که پاسخ بدین.

 55. معلم آموزش و پرورش هستم مرخصی آموزشی گرفتم اما مبلغ ۷۰۰ هزار تومان از حقوقم کسر میشود آیا کسر حقوق قانونی است

 56. سلام علیکم
  بنده برای گرفتن ماموریت آموزشی اقدام نمودم ولی امور اداری اعلام کرد ساعت هایی رو که کلاس داری رو اعلام کن تا ماموریت ساعتی برات برنیم ولی بنده گفتم میخوام از ماموریت آموزشی روزانه(چهار روز در هفته) استفاده کنم و یک روز رو هم بیام اداره که امور اداری موافقت نکرد. در نهایت موافقت مافوقم رو از مدیرکل گرفتم و باز هم اعلام کردند نمیشه.
  خیلی ها دارند بدون مشکل از ماموریت آموزشی تمام وقت یا پاره وقت(چند روز در هفته) استفاده میکنن.
  ۱- امور اداری سازمان ما، در این خصوص خیلی داره سخت میگیره، راه حل چیه؟
  ۲- میتوم از طریق دیوان عدالت اداری با استناد به موافقت نامه مافوقم(مدیرکل) از امور اداری شکایت کنم؟
  ضمناً مافوقم مدیرکل مستقل سازمان هست و زیرمجموعه ی رئیس سازمان میشه.
  ۳- نحوه ی اجرای این قانون برای دانشجویان موسسات آموزش عالی الکترونیکی(مجازی) به چه صورت هست؟
  کلاس ها به صورت اینترنتی برگزار میشه.
  با تشکر؛ لطفاً راهنمایی نمایید

 57. باسلام
  بنده فردندشهید هستم و در وزارت نفت کار می کنم کارشناسی ارشد ترم دوم هستم درخواست مرخصی تحصیلی کرده ام موافقت نکرده اند لطفا راهنمایی ام کنید لطفا
  شماره تماس ۰۹۱۳۳۱۶۷۲۱۸

 58. سلام.من کارمند رسمی شهرداری شهرستان هستم.فرزند جانباز میباشم.الان مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی و مطابق با پست سازمانی.میخواستم بدونم چطور کارم رو پیش ببرم تا درخواست مرخصی من مورد مخالفت قرار نگیرد؟برام خیلی مهمه لطفا راهنماییم کنید.چون به صورت شفاهی مخالفت کردن چون میترسن که باقی بچه ها هم استفاده کنند.خواهش میکنم راهنماییم کنید.ممنونم

 59. سلام من فرزند شهید و دانشجوی دکترا در ترم دوم هستم. همچنین کارمند رسمی یک دستگاه دولتی هستم. درخواست ماموریت تحصیلی دادم ولی چون مدرک ارشد رو روی مدارک نذاشتم و به دلیل مشکلات نتونستم بیارمش با ماموریت مخالفت میکنند البته من نامه دفاع از پایان نامه ارشد و معرفی نامه دانشجوی دکترا و فرم انتخاب واحد رو تحویل دادم ولی میگن حتما باید اول مدرک ارشد اعمال بشه و مدرک ارشد رو بیاری تا موافقت کنیم. سوالم اینه که آیا این خواسته دستگاه قانونی هست؟ خواهشا از نظر قانونی و حقوقی راهنمایی کنید

 60. سلام من شاهد هستم درخواست ماموریت اموزشی دادم به اداره این ۶ ماهه میگن فرستادیم شورای بورس. ایا در مورد شاهد این کار قانونیه؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>