اخبار منتخب
10,089 بازدید تا کنون صورت گرفته است

تصویب ماده ۱۹۰ قانون مقررات استخدامی سپاه در مورد جانبازان

با پیگیری های بنیاد شهید و امور ایثارگران و تعدادی از آزادگان معزز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی صبح دیروز (سه شنبه) در صحن علنی مجلس با اکثریت آراء کلیات طرح الحاق به ماده ۱۹۰ قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تصویب کردند.

 

مشاور مهندس زریبافان در امور آزادگان با اعلام خبر فوق اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی، کلیات طرح الحاق یک تبصره به ماده ۱۹۰ قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تصویب کردند.

سردار کریمی ادامه داد: از مجموع ۲۳۲ نماینده حاضر در صحن علنی ۱۸۱ نماینده به کلیات این طرح رای موافق، ۱۷ نماینده رای مخالف و ۹ نماینده رای ممتنع دادند.

وی اشاره کرد: در ماده واحده طرح الحاق یک تبصره به ماده ۱۹۰ قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آورده شده است: ” آیین نامه اجرایی این نامه توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور ظرف ۳ ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون تهیه می شود و به تصویب هیات وزیران می رسد.”

مشاور مهندس زریبافان تصریح کرد: با تصویب این قانون، جانبازان بسیجی و سربازان وظیفه ای که در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشغول خدمت بوده اند و به درجه جانبازی نائل آمده اند، مستحق دریافت مستمری شده اند که این مصوبه از سال آینده اجرا خواهد شد.

وی همچنین بیان داشت: آزادگان بسیجی و کلیه سربازان آزاده ای که توسط سپاه اعزام شده و به اسارت در آمده اند مشمول این قانون بوده و مستحق دریافت مستمری می باشند.

سردار کریمی با تقدیر از پیگیری های مستمر مهندس زریبافان، دکتر یزدان پناه معاون حقوقی و امور مجلس بنیاد و تعدادی از آزادگان معزز که در راستای تصویب این ماده نقش بسزائی داشتند، از نمایندگان مجلس و نیروهای مسلح به خاطر همکاری هایشان در تصویب این طرح تشکر کرد.

۶ نظر

 1. با سلام وخسته نباشید.آیا ۲۳ سال صبر و از حق و حقوق خود گذشتن کافی نیست ۵ ماه از سال ۹۲ نیز گذشت ولی از ماده ۱۹۰ خبر نشد اگر خودتان هم در این امر ذینفع بودید این موضوع را تا این حد کش میدادید .بخدا تعلل در اجرای قوانین حمایتی آزادگان هم حق الناس محسوب میشود هرچند دیگر این حرفها خریدار ندارد و هرکس بفکر جیب خودشه فقط یکم انصاف به خرج بدهید بخدا این میز ماندنی نیست همانطور که ۲ سال پیش ما تحویل دیگری دادیم شما هم تحویل دیگری خواهید داد ترا خدا مارا درک کنید

  • باسلام و شورای نگهبان با مقایر دانستن ایفای حق جانبازان مخالفت کرد و با استدلالی که در زیر امده خط باطل بر حق جانبازانی کشید وبا عدم موافقت خود با اجرا نشدن قانون سپاه وتضییع حق جانبازان موافقت کرد وتضییع حق جانبازان را مقایر با اصول قانون اساسی ندانست ولی احقاق حق جانبازان را بشرح زیر مقایر با اصل ۷۵ دانست . جانبازان بدانند تسویب هرقانون دیگری نمی تواند سی سال تضییع حق اونها را بهشون برگردونه . این سیاسی کاری ها وسوه استفاده ازقانون فقط برای پایمال کردن حق مردان بی ادعایی است که تن رنجورشان در جنگ معلول شده .والان هم با سیاسی کاری حقشان را می بلعند . بجاست رساناهایی که به دنبال حق هستند این عزیزان را یاری کنند تا به حقشان برسند ومجلس هم باید برمصوبه خود پافشاری میکرد تصویب ماده ۳۸ .۳۹ قانون جامع ایثارگران هم بازی سیاسی است برای سرپوش گذاشتن بر سی سال حق کش یک نهاد که مردم انبظارش را ندارند
   به گزارش حوزه پارلمان باشگاه خبرنگاران به نقل از اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، طرح الحاق یک تبصره به ماده (۱۹۰) قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که با اصلاحاتی در جلسه مورخ ۱۳۹۳٫۰۴٫۱۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است؛ در جلسه مورخ ۱۳۹۳٫۰۴٫۲۵ شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با توجه به اصلاحات به عمل آمده نظر این شورا به شرح زیر اعلام می‌گردد:

   - در قسمت اخیر تبصره الحاقی، اگر مقصود این است که بار مالی آن در بودجه سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ پیش‌بینی شود، با توجه به اینکه بودجه سال‌های مذکور قبلا به تصویب رسیده، موضوعاً منتفی است و اگر به معنای الزام به پیش‌بینی در بودجه سال‌های بعد است، مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی می‌باشد که به هر حال باید روشن شود تا اظهارنظر ممکن گردد.

 2. ازاده اذربایجان

  حرفها تکراری شده انچنان ارزش ندارد مارا هم اندازه ورزشکاران و نیروهای … ببینید

 3. جلیل حضرتی قره بلاغ

  سلام به ارواح طیبه شهداازصدراسلام تاکنون.عزیزان بیش از ۴۰ ماه جبهه داوطلب.مجروح انقلاب وجنگ بدون اخذ درصد جانبازی هستم.شرمنده اولادم هستم بدلیل اینکه نه مسکن برای خودم دارم؟داماد سر خانه ام؟نه توانستم کار برای اولاد تحصیلکرده ام پیداکنم. یعنی کسی نیست که به اولاد ما کهنه کاران کار بدهد. عزیزانم پس کو این مصوبه ماده ۴۸ برنامه پنجم مجلس محترم؟آیا بعدمرگم بدردم خواهد خورد.بابا بگوئیدبگذارند ماهم از این کشور عزیزکه یادگار خون شهدا است سهمی ببریم.اسمی نه …..؟تبریز۱۳۹۲/۰۹/۲۴

 4. باسلام لطفا اگه به شهدا ارزش قائل هستید کمی فکر کنید ببینید که با وراث شهدا چکار کردید؟کمی هم به گفته های خود جامه ی عمل بپوشانید. خیلی از فرزندان شاهد بیکارن خیلی هم از فرزندان پولدارا ی سر کار هستن.من تک فرزند شهیدم ۳۴ سالمه متاهلم بامدرک دانشگاهی هنوز بیکارم لطفا کاری بکنید که ماهم از این انقلاب وازاینکه دراین راه خون داده ایم دلسرد نشیم ……ممنونم

 5. جانباز45درصد

  با سلام واحترام
  ممنون وسپاسگزار همه ی کسانی هستیم که این حق را برقرار کردند.حقی که سالها مغفول مانده بود. اجرتان با خدای بزرگ.
  من چندی پیش (پس ازتکمیل مراحل پرونده وگواهی کمیسیون بدوی) به کمیسیون عالی سپاه رفتم. دستاشان درد نکنه. از اینکه زحمت می کشند وبا صبر وحصله به جانبازان رسیدگی می کنند.
  اما نکته ای که باعث تعجب بنده شد این بودکه:
  در همان ابتدای کمیسیون عالی اعلام نمودند: کلیه ی آزادگان بدون بررسی وحضوردرکمیسیون قبول هستند وبروند منزل؟!!
  تا اینجای کار ایراد ندارد.هرچه برایآزادگان انجام شود انصافا” کم است. درد ورنج اسارت را تا نبینی درک نمی کنی…
  مسئله اینجاست که برای جانبازان در کمیسیون عالی به دقت بررسی پرونده انجام شد و بقول معروف ذره بینی انجام شد.
  این یک بام ودوهوا نیست؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>